آدرس:

جاجرود ،خرمدشت، خیابان ششم شرقی، پلاک 54

تلفن:

93 الی 76210091 - 021

همراه:

0912-5067075

دستگاه کارتن منگنه

معرفی و کاربرد دستگاه کارتن منگنه

کارتن‌های بزرگ و یا کارتن‌هایی که محصولات درون آن‌ها وزن زیادی دارند را نمی‌توان با چسب، چسباند. از این دستگاه جهت اتصال کامل قطعات کارتن، استفاده می‌شود. این دستگاه انواع متفاوتی دارد. در ادامه به معرفی و کاربرد دستگاه کارتن منگنه و انواع آن‌ها می‌پردازیم.

دستگاه کارتن منگنه

معرفی دستگاه

امروزه در صنایع کارتن‌سازی به دلیل حجم بالای کارتن‌ها، دیگر نمی‌توان با استفاده از دستگاه‌های منگنه دستی، قطعات آن را به یکدیگر متصل کرد. به همین دلیل از انواع مختلف کارتن دوز در این صنعت استفاده می‌شود، زیرا نمی‌توان از کارتن‌های چسب زده برای جابجایی و حمل وسایل سنگین استفاده کرد.

به منگنه زن، کارتن دوز نیز می‌گویند. این دستگاه برای اتصال و همپوشانی قطعات کارتن در بخش‌های مختلف، کف، درب و درزهای جانبی به کار می‌رود و بسته به نوع کارتن‌های تک لایه، دولایه یا سه لایه کاربرد دارد. در این دستگاه باید منگنه را بسته به کاربرد و نوع کارتن انتخاب نمود و منگنه دارای اهمیت است. به‌طورکلی هرچه میزان عرض و قطر کارتن بیشتر باشد، اتصال کارتن نیز باید مستحکم‌تر باشد. ضخامت منگنه برحسب جنس کارتن و قطر دستگاه، مشخص می‌شود. منگنه از اجناس پلاستیک، برنج، مس و یا آلومینیوم است.

دستگاه برقی

نام دیگر این دستگاه، کارتن دوز برقی است. این دستگاه توسط نیروی برق‌، کار می‌کند. در نتیجه با استفاده از کارتن دوز برقی می‌توان بدون نیاز به نیروی دستی کاربر، در بازه زمانی کوتاه و بدون خستگی حجم بالایی کارتن را منگنه زد. برخی استفاده از این دستگاه را به دلیل نیاز به پریز برق و وجود کابل، نمی‌پسندند و آن را نوی عیب تلقی می‌کنند.

دستگاه بادی

نام دیگر این دستگاه، پنوماتیک است و همان‌طور که از نام آن مشخص است، با قدرت باد کار می‌کند. کار کردن با این دستگاه نسبت به دستگاه منگنه کارتن دستی، راحت‌تر است. سرعت کار با این دستگاه بالا بوده و می‌توان حجم زیادی کارتن را بدون خستگی منگنه زد. منگنه زدن با این دستگاه کاملاً قابل اعتماد است، زیرا قطعات کارتن را به‌طور کامل به یکدیگر متصل می‌کند.

دستگاه دستی

دستگاه منگنه کارتن دستی با نیروی دست، کار می‌کند و می‌توان از آن برای دوختن اطراف کارتن استفاده کرد. این دستگاه دارای انواع مختلف و قیمت مناسبی است. دستگاه کارتن دوز دستی را می‌توان در مزرعه یا حیاط که کمپرسور موجود نیست، استفاده کرد. سرعت این دستگاه کم است، زیرا باید دسته اهرمی آن توسط کاربر حرکت کند. هنگامی که تعداد کمی کارتن جهت منگنه زدن وجود دارد، استفاده از این دستگاه انتخاب خوبی است.

دستگاه اتوماتیک

این دستگاه، یک دستگاه پرکاربرد و ضروری برای صنعت کارتن‌سازی است. با استفاده از دستگاه منگنه اتوماتیک، لایه‌ها به صورت خودکار یا اتوماتیک به هم فشرده می‌شوند، این اقدام موجب افزایش استحکام در کارتن‌ها می‌گردد. این دستگاه با سرعت بالایی کار می‌کند و دخالت نیروی انسانی در آن‌ها بسیار محدود شده است. تمام لبه‌های کارتن به شکل خودکار به یکدیگر با منگنه متصل می‌شوند.

نتیجه‌گیری

ما در این مقاله به معرفی دستگاه منگنه کارتن یا کارتن دوز پرداخته و انواع آن‌ها را مورد بررسی قرار دادیم. قیمت هر یک از این دستگاه‌ها، توجه به برند و نوع دستگاه، مختلف است. امروزه این دستگاه به اشکال کارتن دوز پدالی و شارژی نیز وجود دارد که نوعی کارتن دوز برقی محسوب می‌شوند. این دو نوع دستگاه منگنه زن از انرژی موجود در باتری که توسط برق شارژ می‌شوند، استفاده می‌کنند.

0/5 (0 نظر)