آدرس:

جاجرود ،خرمدشت، خیابان ششم شرقی، پلاک 54

تلفن:

93 الی 76210091 - 021

همراه:

0912-5067075

دستگاه دایکات

دستگاه دایکات چیست؟

امروزه این روش بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ اما هنوز هم هستند برخی افراد که (دستگاه دایکات چیست؟) برایشان سؤال است. دایکات یا Die Cutting همان‌طور که از نامش پیداست، یک عملیات برش می‌باشد که انواع ورقه‌های فلزی، کاغذی، مقوا، پلاستیک، جعبه کارتن و غیره را به شکل‌های گوناگون و به میزان انبوه تولید می‌کند.

دایکات

بررسی روش دایکات

تابه‌حال جدول‌ضرب‌های کوچک را دیده‌اید که همه به یک اندازه و مرتب برش خورده و جنس همه آن‌ها از کارتن سخت می‌باشد.

به جعبه‌های بیسکویت‌هایی که می‌خورید، توجه کرده‌اید؟

مسلماً خیلی زمان میبرد که خودتان قرار بود برای یک شرکت، چنین جعبه‌هایی در این تعداد درست کنید این موارد با روش دایکات بدین مرحله رسیده‌اند.استفاده از روش دایکات سبب شده که در وقت و انرژی صرفه جویی شود که در ادامه به بررسی آن می‌پردازیم.

1- ابتدا دستگاه را تنظیم می‌کنند تا مواد به همان‌گونه که می‌خواهند، تشکیل شود‌.

2- مواد اولیه موردنیاز را وارد دستگاه می‌کنند.

3- سپس شکل موردنظر توسط دستگاه به دفعات بسیار برش می‌خورد. (در این روش نیاز به قیچی، شابلون، چسب و از این قبیل وسایل نیست و تمام مراحل توسط دستگاه‌های مجهز و پیشرفته در مدت زمان کم انجام می‌شود.)

4- بعد از انجام این مرحله، برش‌ها وارد دستگاه چاپ می‌شوند. در این دستگاه توسط تیغه دایکات و با ضربه دای، مواد اصطلاحاً تیغ می‌خورند.

5- منظور از تیغ خوردن، انجام طرح‌های موردنظر و یکسان در همه برش‌ها، خطِ تا، برش‌های جزئی و سایر مواردی است که روی طرح پیاده‌سازی می‌شود. (برای مثال یک جعبه بیسکوییت باید خط تا داشته باشد، در قسمت پایین برش داشته باشد تا به یکدیگر وصل شود و در آخر، طرح‌های روی جعبه که باید همه یکسان باشند.)

6-البته این مورد هم وجود دارد که در برخی سفارشات، فرد نمی‌خواهد طرحی روی سفارش بزند و فقط خط تا و برش یک اندازه برای آن اهمیت دارد. در واقع تمام موارد به سفارش مشتری بستگی دارد.

7-تمام این موارد بسته به دقت و ظرافت دستگاه و اپراتور میباشد. هر چقدر دقت و ظرافت بالاتر باشد، محصول نهایی هم اندازه و زیباتر خواهد شد.

تیغ دایکات

قالب دایکات

دایکات دارای سه قالب مختلف است.

 1-دایکات فکی یا تخت (Platen Die Cutting)

 2- دایکات روتاری یا دوار (Rotary Die Cutting)

 3-قالب‌های تخت هم‌زمان (کلیشه برجسته)

دایکات فکی، نوعی قالب دایکات است که نسبت به سایر دایکات ها رایج‌تر میباشد. به این نوع دایکات، قالب تخت نیز می‌گویند که به صورت لیزری وجود دارد.

قالب های دایکات

نتیجه‌گیری

هزینه‌های قالب، تیغه دایکات و بسته‌بندی جزو مواردی است که باید توسط دایکات کار مشخص شود. ساخت قالب و طراحی بسته‌بندی توسط مشتری یا یک طراح، برخی اوقات می‌تواند بسیار ساده و شیک، درعین‌حال کم‌هزینه ‌باشد. به طور کل نیاز است برای طراحی قالب مناسب، با مشاور صحبتی داشته باشید.

0/5 (0 نظر)