کارتن ها از محصولات جدا نشدنی از صنایع بسته بندی به شمار می روند که در انواع مختلفی تولید می شوند. و هر کدام از آنها بسته به نوع محصول و موقعیت آن می تواند محکم یا ظریف و یا کوچک و بزرگ باشد. جنس این نوع از محصولات معمولا از کاغذ کرافت می باشد که به هر رنگی قابل تولید است.
نکاتی که باید درباره کارتن سازی بدانید ؟

کارتن سازی به عنوان یک محصول مهم و انکارناپذیر در صنعت بسته بندی به شمار می رود. صنایع مختلف در هر جامعه ای ناگزیر است از این محصول برای بسته بندی و جابجایی کالای خود استفاده کند تا محصولات خود را با سهولت به دست مشتری برساند. کارتن سازی در تمامی صنایع و کارخانجات کوچک و بزرگ برای سامان دادن فرایند بسته بندی محصولات امری حیاتی به شمار می رود که پرداختن به آن می تواند باعث گسترش کسب و کار شود.

انواع کارتن در شکل و رنگ های متفاوت
برای تامین نیاز کارگاه های تولیدی،کارخانجات بزرگ و کوچک برای بسته بندی محصولات خود، کارخانجات کارتن سازی زیادی در سطح کشور فعالیت می کنند که با ساخت کارتن های لمینیتی، کارتن های ایفلوت، و انواع کارتن های آماده کوچک، بزرگ و متوسط و همچنین فروش جعبه مقوایی تلاش می‎کنند نیاز بازار به این محصول را به خوبی برطرف کنند.

اما در این مطلب ما سعی می کنیم نحوه کارتن سازی و روند تبدیل مواد اولیه و پردازش آنها برای کارتن سازی را برای شما توضیح دهیم تا بتوانید به راحتی از میان چندین نوع کارتن بهترین آن را برای بسته بندی محصولات خود انتخاب نمایید.

 

اگر به بازار کارتن سازی مراجعه کرده باشید قطعا با انواع کارتن های بسته بندی مواجه خواهید شد که هر کدام با رنگ و شکل متفاوت و بسته به نوع محصولی که می خواهید بسته بندی کنید عرضه می شوند و دارای محاسن و معایبی هستند که بهتر است قبل از خرید با افرادی که در این زمینه تخصص دارند مشورت نمایید. انواع کارتن های بسته بندی در بازار عبارت است از:

  • کارتن فلکسو
  • کارتن لمینیت
  • کارتن مقوایی
  • کاتن ایفلوت
  • هارد باکس
  • و…

به طور کلی بخش قابل توجهی از مواد اولیه برای کارتن سازی از مواد قابل بازیافت مانند کاغذ، مقواهای قدیمی و دست دوم و یا منابع دیگر تامین می شود، این روش در حال حاضر بسیار متداول بوده و در بسیاری از کشورها مورد استفاده قرار می گیرد.

 

با کیفیت ترین کارتن های بسته بندی؟

در حال حاضر کارگاه های بزرگی برای کارتن سازی در کشور وجود دارند که با نیروی کار متخصص و دستگاه های پیشرفته و به روزی، تنوعی از کارتن ها را برای بسته بندی محصولات ایرانی تولید می کنند. در میان صد ها نوع کارتنی که در این کارگاه ها تولید می شود همگی آنها استاندارد های لازم را ندارند و حتما در هنگام خرید سعی شود از نمایندگی های معتبر و برندهای معروف خرید خود را انجام دهید.

با کیفیت ترین کارتن در زمینه بسته بندی، کارتن های لمینیتی و کارتن های ایفلوت هستند که با داشتن بالاترین کیفیت شما می توانید محصولات خود را بدون هیچ نگرانی در درون این کارتن ها بسته بندی کنید. کارگاه های کارتن سازی این نوع از کارتن ها را متناسب با نیاز کارفرما تولید می کنند.

 

زیباترین تولیدات کارتن سازی.

کارتن های لمینیتی و کارتن های ایفلوت با تنوعی زیاد در لایه یه های مختلف مانند ۳ و ۵ لایه و با ابعاد متفاوت برای بیشتر صنایع تولید می شود. که کیفیت و استاندارد های لازم در این زمینه را دارد.

این نوع از کارتن ها در کارگاه های کارتن سازی با دستگاه های تمام اتوماتیک در ترکیب های مختلف در تیراژهای مختلف تولید می شوند که با توجه به سلیقه خریدار می تواند رنگ آن تغییر کند و از هر رنگ و شکلی که محصول بسته بندی اقتضاء می کند تولید شود.

نحوه کارتن سازی؟

برای کارتن سازی، از دو نوع آستر مختلف استفاده می کنند، یک آستر داخلی و یک آستر بیرونی. آستر بیرونی آن معمولا از نوع کرافت است، این امر به این دلیل است که کرافت از کیفیت بالاتری برخوردار است و از یک سطح نرم تری برخوردار بوده به گونه ای که می توان به راحتی روی آن چاپ کرد. کرافت همچنین از این مزیت برخوردار است که در برابر نفوذ آب مقاوم تر است و این یک مزیت خوب و مهم برای آستر بیرونی و کارتن سازی است.

کرافت ها بیشتر از چوب ساخته می شوند و در صنایع کارتن سازی کاربرد مهمی دارند. این نوع کاغذ بسیار بوده که معمولا برای بسته‌بندی، کارتن سازی استفاده می‌شوند.

 

نحوه کارتن سازی.

برای ساختن کرافت و رسیدن به این یک سطح صاف در کارتن سازی، کاغذ کرافت باید از درختان چوب نرم که معمولاً دارای الیاف بلند هستند انتخاب شود، مانند درختان کاج و صنوبر. برای اینکه الیاف این درختان بلند بوده و نیز از نظر تنشی بهتر هستند، و از مقاومت زیادی در برابر پارگی و سوراخ شدن دارند.

ظاهر کرافت کارتن سازی بسته به نوع درختی که از آن به وجود آمده است می تواند متفاوت باشد، به عنوان مثال کرفت صنوبر، کاج  به رنگ نقره ای و قهوه ای تیره است ، با این حال نوع روسی آن به رنگ  قهوه ای تیره و دارای تکه های تیره تر است. در برزیل نیز از اکالیپتوس و صنوبر استفاده می شود و کارتن هایی که از آن ساخته می شوند به رنگ قهوه ای روشن هستن.

کاغذ آستر بیرونی کارتن ها را  معمولاً از کاغذ بازیافت شده یا از چوب درختان سخت که دارای الیاف کوتاه مانند  بلوط، سیکامور، توس و شاه بلوط می سازند، به همین دلیل ارزان بوده و از کیفیت خوبی نیز بهره می برد.

برای کارتن سازی روش ها و تکنیک های مختلفی وجود دارد که هر کدام از این روش ها بستگی به نوع کارتنی است که قرار است تولید شود. برای مثال موادی که برای تولید کارتن لمینیتی، استفاده می شود با موادی که برای تولید کارتن های ایفلوت استفاده می شود فرق دارد و برای تولید هر کدام تکنیک و روش خواصی وجود دارد.

البته ناگفته نماند که برای همه کارتن های بسته بندی تولید شده در کارتن سازی ها، از یک نوع ماده استفاده نمی شود، و بستگی به محصولی دارد که قرار است در درون این کارتن ها بسته بندی شود. ممکن است محصول نوعی مواد غذایی و یا دارویی باشد و استفاده از مواد بازیافتی درون آن باعث آلوده شدن آن شود. و یا محصولی باشد که وزن آن سنگین باشد و نیاز به یک کارتنی با استحکام بیشتر باشد تا هنگام جابجایی این مقدار وزن را بتواند تحمل کند.

 

  1. https://paper.niazerooz.com
  2. http://www.moeinpack.ir